ZEVK, GÖRÜNÜM, YENİ

Reklam afişleri tanıtım amacı ile kullanılır ama aynı zamanda sanatsal bir bakış açısı ile hazırlanır.

Burger King’e ait olan bu reklam afişi Hollanda’nın Burger King Facebook sayfasında yayınlandı. Bu reklam afişi hem tasarım hem de fikir olarak yaratıcı bir çalışma. Afişte yer alan “Get a tasty new look”  metninde “Zevkli bir yeni görünüş elde edin” diyor. Metindeki sözcük oyunlarına da dikkat çekecek olursak Tasty sözcüğünün bir anlamı zevkli, öbür anlamı ise lezzetlidir. Look sözcüğü ise görünüş anlamına gelirken bakış anlamı da vardır.
Günümüzün artan rekabet olgusu ile globalleşen dünya da markalar ürünlerini pazarlarken hedef kitleye sundukları ürün veya hizmetin işlevselliğinden ziyade o ürün veya hizmetin kullanımında insanlara bir yaşam biçimi sunarlar. Örneğin hamburgeri yer ve doyarsanız şeklinde reklam afişleri hazırlayan firmalar insanları rasyonel satın alma faaliyetine iterek tüketicilerin fiziksel ihtiyaçlarını giderme eylemine yöneltirler. Şayet bunun gibi yaratıcı reklam afişlerinde hamburger yemenin sizi nasıl doyuracağı değil, nasıl da havalı, güzel ve popüler yapacağı öne çıkarılır ve tüketiciler biraz daha duygusal satın alma eylemine yöneltilir. Reklam afişlerine genel olarak baktığınız da sadece hamburger gibi fastfood tüketim için değil pek çok farklı alanlardaki markanın da tüketicilere yaşam biçimi pazarlama stratejisini kullandığı görülmektedir.
Reklam afişinde ki hamburger deseninde oluşturulmuş göz makyajı oldukça başarılı. Afiş sahibinin Burger King olduğunu bilmesek bile tasarımın bizlere hamburgeri çağrıştırıyor olduğunun farkındayız. Hamburgere farklı bir bakış açısı sunduğundan bizlere Fastfood’un yol açtığı sağlıksız beslenme, kilo sorunu vb. olumsuz konular bu afişe baktığımızda hiç aklımıza gelmiyor. Aksine ürün burada bir güzellik malzemesi olarak kullanılıyor. İnsanı cezbedici bir farkındalık sunuyor.

Estetik ve işlevselliği gözardı etmeyin!

Reklam afişleri tanıtım amacı ile kullanılır ama aynı zaman da sanatsal bir bakış açısı ile hazırlanır. Markanıza özel bir afiş çalışması oluştururken öncelikle verilecek olan bilginin nerede ve nasıl kullanılacağını, düşüncenin nasıl biçimlendirileceğini, anlatılacak düşüncenin hangi kavramlar üzerinden anlatılacağını ele almalısınuz. Burger King’in reklam afişinde hedef kitleye aktarılmak istenen mesaj için “zevk, görünüm, yeni” öğeleri seçilmiş. Afişin yapısını oluşturan bu öğeler, sloganın hedef kitleyi etkileyecek estetik bir görsel ile birlikte kullanılmış. Estetik ve işlevselliğin göz ardı edilemeyeceği görsel iletişim tasarımında hedef kitle üzerinde marka algınızı dağıtmadan ortak zevkler oluşturun. Bu ortak zevkler kişileri beğeniye yönelterek görsel mesajın akılda kalınabilirliğini sağlar.

Özgün, farklı ve ilgi çekici

Burger King reklam afişinde insanı güzelliğe yaklaştıran bir malzeme kullanılarak kitlede estetik duygusu uyandırılmaya çalışılmış. Akılda kalınabilirliği güçleştirmeyen aksine kolaylaştıran böyle bir yaratıcı çalışma sizinde markanıza başarı sağlayacaktır. Markanızın reklam afişlerini özgün, farklı ve ilgi çekici hazırlayın. Burger King’in kendine özgü renkleri ile ürününü tasvir ettiği bu çalışma gibi sizde kendi markanız için özgün ve farklı çalışmalar hazırlayabilirsiniz.