PR’ın Yeni Kuralları

İnternet, hedef kitlenize kendinizi doğrudan aktarabileceğiniz bir mecra. Alıcılarınıza doğrudan ulaştırmak istediğiniz mesajlarınızı internet vasıtasıyla hiçbir zahmet çekmeden iletmeniz mümkün. Medya sizi haber yapsın diye reklama veya devasa halkla ilişkiler faaliyetlerine para döktüğünüz günleri geride bırakabilirsiniz; çünkü artık internet var.

PR, küpür dosyaları hazırlamak değil, alıcılara ulaşmaktır. Bugün alıcılarınıza doğrudan ulaşabileceğiniz tek kanal internet. Sektöründe önde gelen dergi, gazete ve tv kanallarındaki bir avuç muhabiri hakkınızda haber yapmaya ikna etmeye çalışmak ya da reklamlara para dökmek yerine sunduğunuz ürün veya hizmeti arayan hedef kitlelere ulaşan bağlantılı blogları, online basın bültenlerini ve diğer internet içeriklerini hedefleyin. Bunun için internette bir yer edinin ve PR’ı yeni kurallarına göre oynamaya başlayın.

PR, internetle birlikte sadece ana akım medyanın izleyicisine yönelik olmanın çok daha ötesine taşınıyor. İnternetteki PR stratejisi, cevapları internette arayanların önüne sunmayı hedefliyor. İnternet, yıllardır neredeyse medya ile ilişkilendirilmiş halkla ilişkileri yeniden halkla ilişkilendiriyor. Yani PR’ı medyadan bağımsızlaştırıyor. PR profesyonelleri yıllarını haber küpürlerini ve tv yayınlarını toparlayıp patronun görmesini sağlayarak geçirdi. Halbuki önemli olan hedef kitlenin görmesi yani mesajların doğru alıcılara ulaşmasıydı. PR’ın yeni kuralı hedef kitlenizin, şirketinizi internette görmesidir. Bugün akıllı şirketler interneti eskiye kıyasla daha cesur şekillerde kullanıyor. Bugün herkes kendini internette temsil etmeye başlamak durumunda. Bu artık bir seçenek değil mecburiyet!

PR’ın yeni kuralları online ortamlar ile entegre olan online basın bültenlerini gerektiriyor; çünkü geleneksel basın bülteni yerine internet kanallarına servis edeceğiniz online basın bülteni hazırlayarak alıcılarınıza doğrudan ulaşabilirsiniz. Bugün herkes internette. Eğer hikayenizi doğrudan doğruya anlatırken iyi bir iş çıkarırsanız sadece hedef kitlenize ulaşmakla kalmaz, medyanında sizi bulmasını sağlarsınız. İş sadece internete online basın bülteni servis etmekle de kalmıyor. İnternetteki Pr stratejinizin değişmez kuralı: “Ne yayınlarsanız, onunla tanınırsınız” Milyonlarca insana fikirlerinizi ve hikayenizi duyurmak istiyorsanız hiç durmayın şimdi sıvayın kolları. Geçmişten kalma jargonlu PR dilini bir kenara bırakın. Bırakın ve hedef kitlenizin dilini konuşun. Bu sayede milyonlarca insanın hikayenizi anlatmasını ve fikirlerinizi yaymasını sağlayın.

Şimdi oturun ve PR stratejinizi internetle entegre hale getirin. Kendi online kanalınızı oluşturun. Eski PR kuralları üzerine kurduğunuz stratejinizin halihazırda uygulamakta olduğunuz fikirlerden ne farklı olduğunu bir düşünün.