İnstagram’da Her Marka Bir Bakış Açısına Sahip Olmalı…

Marka hikayenizi yaymanın iyi yöntemlerinden biri hikayelerinizi müşterilerinizin anlatmasını sağlamaktır. Potansiyel müşteriler kendilerine benzeyen kişileri dinlemeye daha yatkın ve meraklılar. Bir markanın ürün ve hizmetleriyle sağlamış olduğu faydalar hepimizin ilgisini çeker. Görüyoruz ki memnun müşteriler de takdir ettikleri, ürünlerini beğendikleri markalardan sosyal paylaşım sitelerinde söz etmekten keyif duyuyorlar.

Özellikle son zamanlarda siz de farketmişsinizdir ki müşteri ile ilişkilerin sıklaştığı mecra instagram. Diğer alışılmış ortamlardan farklı olarak instagram, ürünlerinizi zengin görsel hikayeciliği ile görülmemiş odak noktalarını büyüleyici bir şekilde betimleyerek ortaya koymanıza olanak tanıyor. Benim bu yazı ile istediğim, markaların instagram’da anlatacağı hikayelerinin müşteriler için bir fikrin kıvılcımını tutuşturması. Şimdi isterseniz müşterilerinize kendinizi gösterebileceğiniz bir instagram yönetiminin fitilini ateşleyelim.

İnstagram’da İyi Bir Başlangıç İçin

Hesap açın

Bir hesap ismi seçin. İdeal olan marka ismini kullanmaktır. Kişilerle bağlantınızı kolaylaştırır.

Profil fotoğrafınız profesyonel dursun

Basit olan en iyisidir! Size markanızın logosunu ya da grafik tasarımla yapılmış sembolünüzü kullanmanızı öneririm. Aklınızda bulunsun görselin ölçüleri pek çok telefonda olduğu gibi 150×150 pixel olmalı.

Metin

Fotoğrafların altındaki yazı kısa ve öz olmalı. Maksimum 30 hashtag kullanıyor. Ben size 3-10 arasında hashtag kullanmanızı öneririm. Daha fazlası gönderinizi basitleştirebilir.

Yorumlar ve beğeniler ile müşterilerinize önem verin

Hastag’leri , yer bildirimlerini ve fotoğraflarınıza kişi etiketlemeyi unutmayın. Bu ürünlerinizin tanıtımı açısından önemlidir. Diğer kullanıcıların paylaşımlarını beğenerek ve yorum yaparak onlarla iletişime geçin.

Bulunduğunuz yeri etiketlemeyi unutmayın

Fotoğraf ya da videolarınızda bulunduğunuz yeri bildirmeniz görselin hikayesinin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olur. Kullanıcıları ekleyip daha sonra fotoğraflarınızda etiketlemeniz daha fazla müşteri potansiyeline ulaşmanıza yardımcı olur.

Görsel araçları kullanın

Fotoğraflarınızı instagram uygulamasındaki filtreler ve renk ışık ayarları ile düzenleyin. Bu efektler insanların ürünlerinizi kusursuz görmelerini sağlar.

Görsellerinize birer hikaye ekleyin

Fotoğraflarınızı güzel ve beklenmedik anlarda insanları ürünlerinize yaklaştıracak şekilde yayınlayın. Bununla birlikte konunuz bir insansa ve yahut bir obje ile ilgili ise bununla ilgili görseli isimlendirirken markanıza insanların farklı bir bakış açısıyla yaklaştıracak ve ilgilerini çekecek kelimeler kullanın.

Ürünlerinizin farklılığı nedir ve ürünlerinizi nasıl yayınlayacaksınız?

Yorum stratejileri için ipuçları
  • Bütün ürünlerinizin pazarlama stratejilerinin instagram’a ne şekilde uygun olacağını göz önünde bulundurun.
  • Instagram’ı kullanarak hedef kitleye ulaşmak için yüksek nitelikli görselleriniz olmalı  ve bu konuda yaratıcı kişilerle çalışıyor olmalısınız.
Birbiriyle bağlı ürünler için hikayesel bir tema seçin
  • Ürününüzü büyüleyici görüntülerle nakletmek için hikayesel ve otantik replikler seçin.
  • İletinizi yaratın ve bunları yayınlarken belirlediğiniz tema çerçevesinde çeşitlilik ve tutarlılığı göz önünde bulundurarak iz bırakacak paylaşımlarda bulunun.
Yüksek kalitede paylaşımlar için zaman harcayın
  • Ürünleriniz ile ilgili kaliteli ve ilgi çekici videolar ve fotoğraflar hazırlayın. Bunun için bir ekip oluşturun. Ya da sadece bir kişiye ait bir markanız varsa, instagramda popüler olan diğer benzer kullanıcıların paylaşımlarını inceleyin ve fikir edinerek kendi paylaşımlarınızı oluşturun.