Linkedın, işinizi şansa bırakmaz! – 3

İlk işinizi bulmaya hazır mısınız?

%100 katılım sağladığınızda 40 kat daha fazla fırsat elde edersiniz!

LinkedIn’de sizin gibi diğer profesyonellerle profilinizin bağlanması bağlantı kurma adını taşır. Bağlantı kurma, LinkedIn üzerinden sunduğunuz paylaşımların hepsini bağlantılarınızın görmesiyle başlar. Profillerini tamamlamış olan üyeler Linkedin aracılığıyla yaklaşık olarak 40 kat fazla fırsat edinirler.

Düşündüğünüzden de fazla tecrübelisiniz!

Kapsamlı bir şekilde bütün sahip olduğunuz tecrübeleri önce bir düşünün. Buna yazın çalıştığınız işler, ücretsiz stajlarınız, gönüllü katıldığınız faaliyetler ve öğrenci organizasyonları da dahil. Başkalarının bunlardan ne yakalayacağını asla bilemezsiniz. Bu nedenle bugününüze ve geçmişinize dair hiç bir çalışmayı atlamamanız gerekir.

Davet gönderin!

LinkedIn üzerinden bağlantı kurduğunuz her profilin kartviziti artık sizde demektir. Bazen standartlar sizi en önemli buluşmalardan alıkoyabilir; fakat bir LinkedIn profiline sahipseniz artık bir yatırımcıyla, bir girişimciyle, potansiyel bir müşteri ya da harika bir işveren ile temasa geçebilirsiniz. Kendi ağınızı kurmaya başladığınızda arkadaşça bir not veya gerekirse nerede tanıştığınız, kimin aracılığıyla tanıştığınız, hangi ortak organizasyonlarda bulunduğunuzla alakalı bir hatırlatma ekleyerek onlara bağlantı kurma istediği gönderin. Bunu çekinmeden yapın. Bu sayede kendi dijital networkünüzü kurun. Unutmayın! Teknoloji, yüz yüze iletişime getirdiği sayısız alternatif ile bizlere çok güzel fırsatları sunuyor. Bunu değerlendirelim.

Kalabalığa katılın!

Linkedin grupları yeni bağlantılar oluşturarak dijital networkünüzü geliştirmeniz için size yardımcı olur. Üniversite gruplarınızdan başlayarak sektörünüzle ile dikkatinizi cezbeden LinkedIn gruplarının üyesi olun.

Sıkça güncellemeler yayınlayın!

Ağ oluşturma yalnızca sizin kimleri tanıdığınızla ilgili değildir, kimlerin sizi tanıdığıyla ilgilidir. Kendi Linkedin statünüzü ne okuduğunuz, nerede çalıştığınız ya da sektörünüzle ilgili nelerinden olup bittiğiyle ilgili düzenli olarak güncelleyin.

Bilgi içerikli görüşme taleplerinde bulunun!

Bir öğrenci gibi iş için mesleki bir irtibat talebinde bulunmayın. Bunun yerine, onların iş alanlarıyla sizin iş alanınızın kesiştiği noktalarda bilgi alışveriş yapın. Sorun, sorgulayın. Konuşun, konuşturun. Hatta tartışın LinkedIn tam bunun yeri.

Ödevinizi yapın!

Bilgi içerikli bir mülakatınızda, resmi bir görüşmenizde veya görüşmeden önce hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz insanların ilgi duydukları şeyler ve geçmişleri ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Lİnkedin’in Gelişmiş Araştırma ve Şirket Sayfaları’nı kullanın.

Doğru bir LinkedIn kullanımı ile neler yapabileceğinizi öğrenmek istiyorsunuz öyle değil mi?

Ustalaşmak elbette zaman alıyor; fakat sonunda elde edebileceklerinizi bir hayal edin.
İşte benim gerçekleşen hayallerim:
Ajansımı kurmadan önce LinkedIn üzerinden tam 3 kez sektöründe söz sahibi olan firmalardan iş teklifi aldım. Hatta LinkedIn’deki herhangi bir iş başvurusuna bulunmadan.
Bir süre sonra bir eğitim şirketine dijital iletişim eğitimi vermek için bir başka teklif aldım.
Bugün ise potansiyel müşterilerim için birer fırsat olarak değerlendiriyorum LinkedIn’i.
Onlarla sektörle ilgili bilgilerimi, yenilikleri, blog yazılarımı, dijital kılavuzlarımı paylaşıyorum.
LinkedIn’deki bu dijital iletişim bize yüz yüze iletişim kurmak içinde bir fırsat sağlıyor.
Etkinliklerde, organizasyonlarda bir araya gelerek aramızdaki iletişim ağını güçlendirip biribirimizi kişisel ağlarımızdaki kişiler ile tanıştırıyoruz.
Ve bu ağ gittikçe büyüyor.
Şimdi sıra sende!
LinkedIn ile hem iş fırsatlarını kollayabilir hem de işinizi büyütebilirsiniz.
Bu mümkün!
Kesinlikle!