Linkedın, işinizi şansa bırakmaz! – 2

LinkedIn’de Başarının Sırları

LinkedIn’in, profesyonel iş hayatınızdan elde ettiğiniz başarılarınızı potansiyel işverenlerin görebileceği şekilde vurgulayabilmeniz için özel profil bölümleri vardır. Bu bölümleri profilinize eklemeniz hem profesyonel görünmenizi hem iş hayatınıza yönelik birçok fırsata kapı aralar. Profilinize eklemek isteyebileceğiniz ve faydasını göreceğiniz bazı önemli bölümleri aşağıda sizinle paylaşıyorum:

• Özet: Size yazımın ilk satırlarında LinkedIn’de profil oluşturmayı kişisel markanızı yaratma olarak düşünmenizden söz etmiştim. LinkedIn’deki özet bölümü bağlantılarınız tarafından nasıl bilinmeyi istediğinizin özeti yani kişisel markanızın mesajıdır. LinkedIn’de yer alan profesyoneller tarafından nasıl algılanmak istediğinizin sırrı sizi özetleyen o kısımda saklıdır. Bu nedenle kendinizi en özgün şekilde ifade etmeniz gerekir. Geleceğinizi o cümleler üzerine inşa etmeyi sakın unutmayın!

• Deneyimler: Gençlerin LinkedIn profillerini güncellerken yaşadıkları sorun iş deneyimlerini yetersiz olarak görmeleri. İyi veya kötü bir şirkette bir gün bile çalışmış olsanız veya stajyer olarak yer almışsanız bile bu deneyimlere profilinizde yer vermelisiniz. Deneyimlerinize pozisyon eklerken şirketin adını, çalışan statünüzü, çalışma zaman aralığınızı ve açıklama kısmına da o şirkette çalışırken ne işle ilgilendiğinizi, hangi görevlerde yer aldığınızı uygun bir dille yazın. Eğer girişimciyseniz deneyimlerinize link veya dosya yoluyla projelerinizi ekleyebilir, melek yatırımcıların size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

• Eğitim: LinkedIn profilinizi oluştururken eğitim bilgilerinizi lise geçmişinizden başlayarak okulun adını, fakültenizin adını, okuduğunuz bölümü ve zaman aralığını, okulda katıldığınız öğrenci kulüpleri ve faaliyetlerini yazarak eksiksiz doldurun.Etki yaratacağınız bir yerde iş bulmanız da eğitim bilgilerinizi eksiksik doldurmanız gerekiyor. Sadece profesyonel bir iş için değil aynı zamanda LinkedIn’deki bağlantılarınızla ortak bir payda da buluşmak içinde iyi bir fırsat.

• Projeler: Gerek okul hayatınızda gerekse iş deneyimlerinizde katılım gerçekleştirdiğiniz projeler, ilerideki iş hayatınızda da bunu  uygulayabileceğinizi ve ekip çalışmasına yatkın olduğunuzu gösterir. Profilinize ilginç araştırmalarınızı ve projelerini, özellikle profesyonel hedefleriniz ile ilgili deneyimi ortaya koyan çalışmaları muhakkak ekleyin. Asla buna kim bakar ki demeyin!

• Yetenekler ve Onaylar:  LinkedIn’de her şeyiyle dört dörtlük bir başarı sağlamak istiyor musunuz? Cevabınız evet mi? O zaman bu yazdıklarımı hemen uygulayın. Yetenekler ve onaylar,  bir profesyonel olarak sahip olduğunuz uzmanlıklarınızın diğer profesyoneller tarafından keşfedilmesini sağlar. Yeteneklerinizin, bağlantılarınız tarafından onaylanması profilinizde bulunan güçlü yeteneklerinizin doğrulanmasını anlamına gelir. Yetenek onayları, kendi profesyonel markanızı oluşturmanızın ve ağınızla etkileşimde bulunmanızın basit ve etkin bir yoludur. Şimdi ypmanız gereken tek şey sahip olduğunuzu bildiğiniz yeteneklerinizi Linked’in profilinizde sıralamak!

• Onur & Ödüller: Okul yıllarınızda ya da iş deneyimlerinizde onur listesine mi girdiniz ya da üstün başarınız sayesinde bir burs mu kazandınız? Bunları profilinize ekleyin. Profilinizin geneline bakıldığında yetenekleriniz ile ilgili subjektif özellikler sunulmakla birlikte, onur ve ödüller elde ettiğiniz başarılar için daha objektif kanıtlar ortaya koyar.

• Organizasyonlar: Gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde katıldığınız organizasyonları varsa bu organizasyonlara sunduğunuz katkıları profilinize ekleyin. İşverenler ve kariyer uzmanları her zaman için güçlü liderlik becerilerine sahip ve bir organizasyonda pozitif etkide bulunabileceğini düşündüğü kişileri LinkedIn’de ararlar.

• Sınav Puanları: İşverenler çoğu zaman güçlü problem çözme becerileri gösteren yüksek sınav puanlarına dikkat ederler. Standart testlerde başarı göstermişseniz veya dikkat çekici bir puanınız varsa, bunu profilinize dahil edin.

• Kurslar: Zorlu kurslara katılarak sürekli olarak sınırları zorluyor musunuz? Profilinizde öne çıkan, özellikle aradığınız pozisyon için gerekli özelliklere sahip olduğunuzu gösteren ya da akademik ufkunuzu genişletmek istediğinizi gösteren kursları LinkedIn’in bu bölümünde listeleyin.

LinkedIn, iş ilanlarını keşfetmeniz, profesyonel bir profil oluşturmanız, sektörde neler olup bittiği konusunda en yeni bilgilere sahip olmanız için kullanabileceğiniz her türlü fırsatı size sunuyor. LinkedIn’i güvenli, başarılı ve akıllı bir şekilde kullanmak için bir an önce çalışmaya başlayın derim. Ne de olsa erken kalkan yol alır.

Şimdi ilk işinizi bulmaya hazır mısınız? O halde sizi buraya alalım