LinkedIn, işinizi şansa bırakmaz! – 1

Tüm başarılı insanlar bir yerden başlar…

Hoş Geldiniz!
Sizi burada gördüğüme çok sevindim.

Tüm başarılı insanların bir yerden başlaması gerektiğini düşünerek ve yazmam için Twitter’dan gelen desteğin ardından bu yazıyı kaleme aldım. Twitter’dakiler kim mi? Onlar kendilerini biliyor

LinkedIn, iş ilanlarını keşfetmeniz, profesyonel bir profil oluşturmanız, sektörde neler olup bittiği konusunda en yeni bilgilere sahip olmanız için kullanabileceğiniz profesyonel bir sosyal ağ sitesi. LinkedIn’i güvenli, başarılı ve akıllı bir şekilde kullanmak için haydi şimdi kolları sıvayalım.

İşe kendinize bir hesap açmakla başlayın. LinkedIn’de profil oluşturmayı “kişisel markanızı” yaratma olarak düşünmenizi istiyorum. “Bağlantılarınız tarafından nasıl bilinmeyi istiyorsunuz?” Önce bu sorunun cevabını bulmalısınız. Ayrıca kullanıcılara üniversitede ve daha önceki iş deneyimlerinizle elde ettiğiniz başarılar ve gelecekte ulaşmayı hedeflediğiniz pozisyon hakkında bilgi vermeyi de ihmal etmeyin.

İkinci olarak, arkadaşlarınız, sınıf arkadaşlarınız, eğitimciler ve kariyerinizde size yardım etme potansiyeline sahip herkes ile bağlantı kurmaya başlayın. Fırsatın nerede karşınıza çıkacağını asla bilemezsiniz!

İş deneyiminiz çok mu az? LinkedIn’de bu sorun değil!

LinkedIn’in, profesyonel iş hayatınızdan elde ettiğiniz başarılarınızı potansiyel işverenlerin görebileceği şekilde vurgulayabilmeniz için özel profil bölümleri vardır.

Eksiksiz bir şekilde doldurulmuş LinkedIn profili her zaman daha fazla dikkat çeker ve daha fazla iş fırsatının kapılarını sizlere açar. LinkedIn bu alanda yaptığı birçok araştırma ile dolu bir profilin arkadaşlar, mezunlar ve kariyer uzmanları tarafından 7 kat daha fazla görüntülendiğini birçok kez ispatladı.

LinkedIn Günahları

İş hayatında birer çalışan olarak profesyonel iş ağı LinkedIn’de hepimizin bir hesabı var. Peki ya LinkedIn’i ne kadar doğru kullanıyoruz? Artık bunu düşünmekten çok daha fazlasını yapabilirsiniz…

Sadece iş ararken kullanmak: LinkedIn’de birden canlanan profiller görüyorsanız muhtemelen iş arayışına girmiş birileri var demektir. Sadece iş ararken değil, profili ve bağlantıları sürekli güncel tutmak, sadece ihtiyaç olduğunda kullanmaktan çok daha iyidir.

Profili tamamlamamak: Sizin veya şirketinizin profili zayıfsa, bilgiler eksikse, bu size bir fayda sağlamaz. Eksik bilgileri mutlaka tamamlayın.

Düğünde çekilen resmi profil fotoğrafı olarak kullanmak: Bunun akıllara zarar bir durum olduğunu düşünüyorum. Böyle bir şey gerçekten var mı derseniz evet var! Bizzat şahit oldum. Profildeki kişinin adı da Deniz’di. Bilemedim ki beni bağlantılarına ekleyen kişi damat mıydı yoksa gelin mi? Plajda, düğünde, kulüpte… kısacası sizi profesyonel iş hayatından uzak gösteren tüm profil resimlerinden uzak durun.

Doğru gruplarda olmamak: LinkedIn’de birçok grup var. Nasıl başlayacağınızı, hangisine katılacağınızı bilmiyorsanız üniversitenizin mezun gruplarından başlayın. Ardından sektörel gruplara geçiş yapabilirsiniz. Hem kendi alanınız hem de çalıştığınız şirketin alakalı olduğu gruplara katılabilirsiniz.

Faydalı içerik paylaşmamak: Blog yazıyorsanız ve gerçekten faydalı bilgiler paylaştığınızı düşünüyorsanız bunu LinkedIn hesabınızda da paylaşın. Şirketinizin sitesinde yer alan bir bilgi, makale de olabilir bu. Veya hoşunuza giden, birçok kişinin ilgi duyabileceği bir site. Eğer paylaşacağınız yazı, makale dahil olduğunuz grupları ilgilendiriyorsa oralara da gönderin. Bu hem sizi düşünceli, paylaşımcı biri olarak gösterir hem de sitenize daha çok kişinin girmesini sağlar.

Bağlantıları geliştirmemek: Tekrar söylüyorum, LinkedIn’i kullanmak için işinizin düşmesini beklemeyin. Belirli aralıklarla yeni kişileri ağınıza ekleyin. Bir saniye! Hakkında bilgi sahibi olmadığınız kişileri eklememeniz gerektiğini düşünüyorum. Bunun gerçekten profesyonel bir ağ olmasını istediğinizi düşünelim, biri gelip size ‘Bağlantıların arasında X’i gördüm’ dediğinde birlikte yaptığınız işleri anlatmak var, bir de ‘Öylesine ekledim işte’ demek var. Bunu bir düşünün derim.

Çalışma arkadaşlarınızı dahil etmemek: Çalışma arkadaşlarınızı sosyal ağlara çağırma fikri biraz garip gelebilir. Fakat LinkedIn profesyonel bir ağ olduğu için iş arkadaşlarınızı da buraya dahil etmekte bir sakınca yok. Hatta ileriyi de düşünün, bir şirket kuracağınız zaman eski iş arkadaşlarınızı yanınızda görmek isterseniz şu an neredeler, ne yapacaklar biliyor olacaksınız.

Siyasi ve spor içerikli paylaşımlarda bulunmak: Adı üstünde profesyonel bir iş ağı öyle değil mi?  O halde LinkedIn’de siyasi görüşlerinizi ya da akşamdan kalma maç skorlarını değil profesyonelliğinizi konuşturmalısınız; çünkü kullanıcılar sizi birer profesyonel gördüğünden LinkedIn bağlantılarına ekleyecektir.

LinkedIn ile ilgili konuşulacak elbette çok şey var. Yazımda yer verdiğim kısım LinkedIn’i neden doğru kullanamadığımızı özetliyor. LinkedIn’de başarının sırları konulu yazımı okumaya devam ederek LinkedIn’i profesyonel iş hayatınız için nasıl kullanabileceğinizi keşfedin