İşin Sırrı: Dijital İletişim

Dijital iletişim, yüz yüze iletişime göre daha fazla insana erişim imkanı tanıyor. Bu durum, daha fazla iş, daha fazla müşteri ve daha fazla rekabet anlamına geliyor. Bu nedenle markanızın dijital iletişim kanallarına daha fazla mesai harcamak için şimdi kolları sıvayın!

Dijital iletişim, markanızı tanıtmanızda elinizdeki olanakların gücüne güç katacak bir iletişim stratejisidir. Yapmanız gereken tek şey hedef kitlenizi tanımak ve onlarla en doğru iletişim kuracağınız kanalları tespit etmek. İnanın gerisi çorap söküğü gibi gelecek.

Dijital iletişim ile geleneksel iletişim arasındaki farklılıklar:

 
 
 
•Anlık: Dijital kanallar, markanın yaptıklarını somut olarak ortaya koyma fırsatı vermektedir.
•Erişim: Dijital kanallar, geleneksel medya araçları olmaksızın hedef kitleye doğrudan ulaşabilir.
•Çift yönlü iletişim: Dijital kanallar iki yönlü etkileşim sağlar.
•Verimlilik: Dijital kanallar yoluyla ilişkinin nasıl işlediği ölçülebilir ve raporlanabilir.
•Zenginlik: Dijital kaynak, özellikle dijital ortam için yaratılmış gereçler, uygulamalar ile interaktif ve zengin medya anlamına gelmektedir.
•Kurum kültürünün değişimi: Dijitalleşme yalnızca teknolojik bir yenilik veya yeni kanallar demek değildir. Daha çok, kurumun iletişim kültüründeki büyük değişimin de anahtarıdır.

Dijital iletişim, sizi toplumun tamamı ile buluşturmayı hedeflemez. Böyle bir hedef belirlemek marka iletişimi açısından da doğru bir stratejisi olamaz.  Ancak unutmayın ki elinizde çok değerli bir elmas taşıyorsunuz. O elmas sizin markanız. Herkesin sahip olamayacağı kadar kıymetli. İşte bu nedenle bir hedef kitleniz var. Markanız ile buluşmasını hedeflediğiniz kitleye karşı açık olmalı ve iletişim kurabilme yeteneğine sahip olmalısınız. Hedef kitlesini tanıyan markalar, dijtal iletişimde en ileri seviyede yer alırlar. İşte bu nedenle her marka dijital bir bakış açısına sahip olmalı.

İletişimin %50′si dinlemekten geçer!

Hedef kitlenizi her an anlayıp yönetmeli, beklenti ve isteklerini değerlendirmeyi amaçlamayı, konuşmacıdan ziyade iletişimde dinleyici rolünü üstlenmelisiniz. Şimdi neler yapabileceğinizi bir hayal edin. Bugün bir kısım marka henüz kiminle, neden iletişim kurması gerektiğini analiz edemezken, siz dijital iletişim planı ile şaşırtıcı ölçüde başarılı sonuçlar alacaksınız. Markanızın sahip olduğunu bildiğiniz yeteği, dijital iletişim planı ile açığa çıkacak.

Dijital iletişim planının stratejisi aşağıda sıraladığım maddeler üzerine kurulur:
  • Dijital etkileşimle ilgili değer ve davranışlar
  • Dijital ortamda politika geliştirme
  • İletişimin çeşitli dijital ve geleneksel kanallar içinde ve arasında nasıl işlemesi gerektiği
  • Hedef pazarınızı veya hizmet alıcılarınızı online ortamda belirleyin ve onlarla nasıl ilişki kuracağınızı planlayın
  • Seçilen kanalların kullanılmasındaki performansı belirleyin
  • Elde etmek istediğiniz sonuçları belirleyin ve nasıl ölçüleceklerini planlayın
  • Dijital iletişim aktivitelerinizin offline veya geleneksel ilişkiler ile entegrasyonunu planlayın.

Markalar, kimliklerini dijital iletişimde kullanarak markanın hedef kitlesi ile arasındaki duygusal bağın oluşmasını ve korunmasını sağlar. Bu iletişimde asıl amaç etkileşime dayalı iletişim kurmaktır. İletişimin perde arkasında birbirimize kim olduğumuzu ve neye inandığımızı kanıtlama olanağı veren, iyi duyguları teşvik eden, güven ve bağlılık inşa eden bir yapı vardır. Dijital iletişim, markanın tek yönlü mesaj bombardımanı ile kitlenin zihinlerine ektiği imajın aksine duygusal açıdan yüklü bir etkileşime ilham olur. Açık ve dürüst bir iletişim bireyler arasındaki iyi ilişkilerin nasıl anahtarıysa dijital iletişimde markanın hedef kitlesi ile dört dörtlük iletişim kurabilme ve onlara mesajlarını karşılıklı olarak aktarabilme fırsatı sunar.

Markanız adına dijital kanalları etkin kullanarak yüksek kazanımlar sağlıyor musunuz?
Hayır mı?
Cevap neden evet olmasın? 
Yalnızca sizinle paylaşmak istediğim bir planım var: Dijital İletişim Planı