İnternet, PR’ın Kurallarını Nasıl Değiştirdi?

İnternet dünyaya doğrudan ulaşabileceğimiz bir kanal olmadan önce şirketlerin kamuoyunda ilgi çekmek için yalnız iki seçenekleri vardı: Paralı reklamlar satın almak ya da medyanın desteğini sağlamak. Bugün ise fikirlerinizin ve hikayenizin yayılmasını sağlayacak müthiş bir fırsat var: İnternet.

Halkla ilişkiler özellikle geleneksel medya kanalları üzerine odaklanan bir disiplin iken günümüzde internet, halkla ilişkileri yeniden halkla ilişkilendiriyor. Bloglar, online basın bültenleri ve diğer internet içerikleri şirketlerin doğrudan alıcıları ile iletişim kurmalarına ortam sağlıyor. PR’ın önemli bileşenlerinden biri elbette ki medya; fakat şirketlerin kamuoyuna ulaşmak için daha kolay ve etkili bir yolu var: İnternet.

PR, artık bir avuç gazeteciyi bir araya toplayıp onlarla iletişim kurup sonrasında organizasyon hakkında haber yapmalarını sağlayacak bir iş ya da PR profesyonellerinin patronlarına götürecekleri haber küpürleri için çaba harcadıkları bir disiplin değil. PR işi değişti. Artık öyle bir çağda yaşıyoruz ki dünyaya doğrudan ulaşabiliyoruz.

PR profesyonelleri zamanlarını muhabir ve de editörleri hedef alan basın bültenleri yazarak geçirirken internet kuralları değiştirdi. Bugün tüm organizasyonlar doğrudan alıcılar ile iletişim kuruyor, aracılar ile değil. Biliyor musunuz haberciler ve yazarlar interneti ilginç hikayeler, ilgi çekici insanlar veya ilgi çekici bir hikayeye sahip şirketleri bulmak için kullanıyorlar. Kendilerine ulaşmak istediğinizde gazetecilerin anlayacağı jargonları kullanmanıza gerek yok. Yalnızca ulaşmak istediğiniz gazetecilerin bloglarını okumak sosyal ağlarını takip etmeniz yeterli. Bu size gazetecilerin tam olarak ne ile ilgilendiklerini öğretir ki spam kutusuna giden basın bültenlerinden ziyade yazı yazma olasılıklarının olduğu ilginç bir konuda kendilerine e-posta göndermenizi sağlar.

İnternet öncesi dönemde kamuoyunun sizin ve şirketinizin hakkında bilgi edinmesinin tek yolu medyanın sizi haber yapmasıydı. Bugün ise alıcılarınıza daha etkili ve verimli bir şekilde ulaşmak için önünüzde harika bir fırsat var: internette insanların ailesi, arkadaşları ve de meslektaşlarıyla dikkat çekiciliği ile paylaşmaya tetikleyecek türden içerik yaratmak. Evet, internet PR’ın kurallarını da işleyişini de değiştirdi. Peki ya Pr’ın eski kuralları neydi, internet neleri değiştirdi? Bu soruların cevabını bir sonraki yazım “PR’ın eski kuralları” başlıklığı altında sizlerle paylaşacağım.