[fusion_builder_container hundred_percent=”no” hundred_percent_height=”no” hundred_percent_height_scroll=”no” hundred_percent_height_center_content=”yes” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” status=”published” publish_date=”” class=”” id=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” gradient_start_color=”” gradient_end_color=”” gradient_start_position=”0″ gradient_end_position=”100″ gradient_type=”linear” radial_direction=”center” linear_angle=”180″ background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ background_blend_mode=”none” video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” video_preview_image=”” filter_hue=”0″ filter_saturation=”100″ filter_brightness=”100″ filter_contrast=”100″ filter_invert=”0″ filter_sepia=”0″ filter_opacity=”100″ filter_blur=”0″ filter_hue_hover=”0″ filter_saturation_hover=”100″ filter_brightness_hover=”100″ filter_contrast_hover=”100″ filter_invert_hover=”0″ filter_sepia_hover=”0″ filter_opacity_hover=”100″ filter_blur_hover=”0″][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” link=”” target=”_self” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” hover_type=”none” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” border_radius=”” box_shadow=”no” dimension_box_shadow=”” box_shadow_blur=”0″ box_shadow_spread=”0″ box_shadow_color=”” box_shadow_style=”” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”” margin_bottom=”” background_type=”single” gradient_start_color=”” gradient_end_color=”” gradient_start_position=”0″ gradient_end_position=”100″ gradient_type=”linear” radial_direction=”center” linear_angle=”180″ background_color=”” background_image=”” background_image_id=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” background_blend_mode=”none” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” filter_type=”regular” filter_hue=”0″ filter_saturation=”100″ filter_brightness=”100″ filter_contrast=”100″ filter_invert=”0″ filter_sepia=”0″ filter_opacity=”100″ filter_blur=”0″ filter_hue_hover=”0″ filter_saturation_hover=”100″ filter_brightness_hover=”100″ filter_contrast_hover=”100″ filter_invert_hover=”0″ filter_sepia_hover=”0″ filter_opacity_hover=”100″ filter_blur_hover=”0″ last=”no”][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]

İletişimin Viral Hali

20. yüzyılın bitiminde dünyada hemen hemen herkesi ilgilendiren önemli gelişme internet aracılığıyla iletişim olmuştur. İnternet ortamında sağlamış olduğumuz iletişim çok kısa bir sürede dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan milyonlarca kurum, firma ve kişinin birbirleriyle çok düşük maliyetle ve çok kolay bir şekilde iletişim kurabilmelerine de imkan sağlamıştır. Bitmez tükenmez pazarlama çabaları içerisinde markalar, iletişim kanalları ile pek çok alanı iyileştirip geliştirebilir mi? Hayır mı? Cevap neden evet olmasın!

İnternette iletişim kurduğumuz en yaygın dijital iletişim araçlarından biri olan sosyal ağların yaygınlaşması ile birtakım teknolojik yenilik ve fırsatları pazarlamacıların hizmetine sundu. Bu teknolojik yenilik veya fırsatların pazarlamacılara getirdiği yeni avantajlardan biri de viral pazarlama uygulaması. Viral pazarlama, internet üzerinden yapılan bir ağızdan ağıza iletişim şeklidir. Viral pazarlamayı bir kartopuna benzetebilirsiniz. Mesaj, kartopu gibi tüketiciden tüketiciye geçerek toplam ulaşılan kişi sayısını artırır niteliktedir.  Bir ürünün tüketicisi satın aldığı ürünle ilgili bilgileri diğer insanlara aktarmaya başladığı andan itibaren, o ürünü satın alabilecek potansiyel tüketicilere pazarlama yapma fırsatı sunmaya başlar.

Viral pazarlama, düşük maliyetli olması, çok kişiye ulaşması ve geribildirimi hızlı bir pazarlama faaliyeti olması açısından markanıza kazandırır. Tüketiciler de ise ücretsiz hizmet ve bilgilerin sunulduğu bir servis olarak işler. Markanızın pazarlama stratejisi doğrultusunda hazırlamış olduğunuz viral mesajı bir kişiye sosyal ağlar aracılığıyla gönderdğiniz zaman, içeriği alan kişi iletişimde bulunduğu herkese bu mesajı yayma olasılığı taşır. Bu süreçte, içeriği alarak çevresindeki insanlara dağıtan kişi markanızın satış personeli gibi davranarak mesajı diğer bireylere yayma görevini üstlenir.

Ağızdan ağıza pazarlama, iletişimin en eski pazarlama tekniklerinden biridir. Tüketici markanızla ilgili bir deneyime sahipse, edindiği olumlu ve olumsuz bilgileri o ürünü sık alan ve kullanan diğer arkadaşlarına aktarır. Viral pazarlama da aynı mantıktan hareketle internet ortamında oluşturulmuş ağızdan ağıza iletişim tekniğidir. İnternet teknolojisi sayesinde dijital ortamlar insanlar için gerekli olan bilgilerin yayılması, kolay olarak elde edilmesi ve diğer kişilere yayılmasını daha hızlı ve etkili hale getirmiştir.

Viral pazarlama sürecinde ağızdan ağıza iletişimi teşvik edecek marka mesajınızı, planlanarak seçmelisiniz; çünkü viral pazarlamada karşılıklı iletişimi sağlayabilmek en temel fonksiyondur. Viral pazarlamada, insanları eğlenceli bir şekilde sürecin içine dahil ederseniz ağızdan ağıza iletişimin başlaması büyük olasılıkla başarılı olur.

Tüketiciler, bir taraftan iletişimin hedef kitlesini oluştururken, diğer taraftan da kendileri arasında sözel ve biçimsel olmayan bir iletişim ağı içerisinde yer alırlar. Bu iletişime “ağızdan ağıza” iletişim denir. Ağızdan ağıza iletişim, yıllardır insanların bildikleri, hissettikleri ve yaptıkları üstünde önemli bir etki faktörü olarak bilinir. Ağızdan ağıza iletişim farkındalığı, algılamayı, beklentileri, tutumları ve davranışları etkileme özelliğine sahiptir.  Ağızdan ağıza iletişim, tatmin gerçekleştiremeyen firmaların ürünlerinin yok olmasına neden olabilir. Bu da ağızdan ağıza iletişimin gücünü ortaya koymaktadır.

Viral pazarlama, internetin sunmuş olduğu hız ve diğer imkanlar sayesinde ağızdan ağıza iletişimi kolaylaştırır. İnternet ortamındaki viral pazarlama anlayışı marka veya ürünle ilgili mesajın müşteriler arasında hızlı yayılmasını sağlar. Diğer bir ifade ile bu pazarlama şekli internette sosyal ağlar geliştirerek müşteriler arasında ağızdan ağıza iletişimi oluşturur.

Viral pazarlama kampanya sürecinde markaların bu iletişim yönetmek için yapması gereken birtakım düzenlemeleri sizinle paylaşmak istiyorum.

  • Hedef tüketici özellikleri öğrenilmelidir.
  • Kullanılan tutundurma araçları ve konular özellikle markadan müşteriye yönelik alanlarda olmalıdır. Bu, ürün ve web sitesiyle ilgili bilgi almak isteyenlerinde dikkatini çekecektir.
  • Uygulamayı sistematik bir şekilde yürütürken viral kampanya tek başına düşünülmemelidir. Pazarlama stratejisi firmanın tüm pazarlama uygulamalarını bütünleştirmelidir.
  • Tüketiciyi tatmin etmek için istek ve ihtiyaçlarını öğrenmeli ve müşteriye ek değer yaratılmalıdır.
  • Viral kampanyalar her kime gönderilirse gönderilsin bir ödül sunmalıdır.
  • Siteden çıkış engelleri oluşturularak tüketicinin siteden ayrılması zorlaştırılmalıdır. Tüketicilerin sitede uzun süre kalmasını sağlamak için web sitesinde sohbet odası kurmak ve sohbet odasında arkadaşlıkların geliştirmesini sağlamak, belki de mal ve hizmetlere karşı müşterilerin sadık olmasını sağlayabilir.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]