Gelen Kutusundaki Rekabet

Merhaba, e-posta pazarlama ile ilgili ne zamandır bir yazı kaleme almak istiyordum; fakat öncesinde müşterilerimin dışında kendime özel bir e-mailing hazırlamak istedim. Bu e-posta çalışmam da Dijital İletişim Planı’na ve Dijital İletişim’i kaleme aldığım İşin Sırrı: Dijital İletişim başlıklı yazıma verdim. Uygun bir şablon üzerinde bu e-postayı hazırladım ve ardından Graphicmail üzerinden tüm e-posta datama bu maili gönderdim. Hatta siz bu yazımı okurken ben ikinci e-mail çalışmamı da yapmış olacağım. Şimdi gelelim aldığım geri dönüşlere. Geribildirimler harikaydı. Çok uzun zamandır görüşmediğim tanıdıklarımdan teşekkür mailleri aldım, bir arkadaşım ofis içerisindeki diğer arkadaşlarına da mailimi ilettiğini belirten bir teşekkür maili attı. Eski müşterilerim onlara işlerine yarayacak faydalı içerikler gönderdiğim için teşekkürde bulundu ve en önemli potansiyel müşterilerimle randevulaştım. Bana soracak olursanız e-posta kişinin kendini marka olarak konumlandırması için eşsiz bir araç. Başarılı bir marka olabilmek için artık taktikten daha fazlasına ihtiyacımız var. Artık stratejiye ihtiyacımız var. İşte bu nedenle konumlandırma hala güncelliğini koruyor. Konumlandırma stratejinizin bir ayağı olarak e-postayı kullandığınızda çevrenizdekilerin zihinlerindeki boşluğu kendi markanızın adıyla doldurursunuz. İnsan zihnine giden en iyi yol tekrardan geçer. Siz markanız için en son ne zaman e-mailing yapmıştınız?

Markaların, alıcıların gelen kutusunda sürdürdüğü rekabet markanın e-postasından daha ilginç gelen diğer e-postalara karşıdır. İçerisinde yenilikler ve heyecan verici fırsatlar barındıran e-posta, pazarlamacıların hala gözbebeği ve rekabette üstünlük sağlayan bir online iletişim kanalı. Geçmişten bugüne sosyal, mobil ve gerçek zamanlı mesajlaşma konusunda yaşanan gelişmelerin yepyeni fırsatlar yarattığını görüyoruz. Bu kanalların hepsi şaşırtıcı derecede pozitif sonuçlar getiren e-postalar yaratmakta bizlere yardımcı oluyor. Markalara yatırım getirisi sağlayan e-postalar, müşterilerin anlık tepki vermesini sağlamasının yanı sıra uzun dönemli müşteri bağlılığı da yaratıyor. E-postanın pazarlama alanındaki yeri teknolojinin şuan ki konumuyla birleştiğinde pazarlamacıların ilgili, değerli ve arzu edilen e-postaları alıcılarına iletmeleri artık çok daha kolay. Teknolojinin gelişimiyle kullanımı yaygınlaşan akıllı telefonlarda e-posta kullanımını teşvik ettiğini görüyoruz.

Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki e–posta hem tüketiciler hem de iş dünyası açısından bakıldığında  hayati derecede önem taşıyan hem marka hem de pazarlama iletişimi aracı.

Tetikleyici bir e-posta pazarlama hedefliyorsanız şu iki önemli ilkeyi bilmenizde yarar var:

1. Alıcılar, gelen kutularına ulaşacak bültenlere izin verme konusunda seçicidir ve genellikle sadece talep ettikleri pazarlama e–postasını almak isterler.
2. Alıcıların gelen kutusuna davet edildiğinizde ise alıcılara orada kalmaları için değerli bir sebep sunmalısınız.

E-posta pazarlama insanların markanıza ait bir ürünü satın alması ya da web sitenizde kaleme aldığınız bir blog yazınızın kitlelere ulaşmasını sağlamada muazzam bir iletişim kanalıdır. Zamanında e–posta pazarlama konusunda zaman ve kaynağa yatırım yapmış markalar dün ektiklerini bugün biçiyorlar. Elbette bunu yaparken başarılı olamayanlar da vardır. Peki neden? Bunun sebeplerinden biri, odak noktalarının kısa vadeli satış ve kazançlarla tükenmiş olmasıdır.

  • Satışlar için sürekli e-posta gönderimi yapmak uzun vadede abonelerin sayısını yavaş yavaş düşürebilir.
  • Çok fazla e-posta göndermenin satışları arttıracağı diye birşey söz konusu değildir.
  • Sadece satış amaçlı mesajlar, e–posta pazarlamanızı diğer pazarlama faaliyetlerinizle bütünleştirme becerinizi sınırlar.
  • E–postanız ne kadar hedefli olursa olsun, alıcıların o anda satın almaya hazır olup olmaması da önemlidir.
  • Dışarıdan bir e–posta listesi satın almak, basit ve hızlı bir yöntemdir. Bu listeler geçerli olmayan eski adreslerle doludur. Geçersiz adreslere gönderimde bulunmak  spam içerikli iletilere neden olur.

E-posta gönderiminizi iki şekilde segmente edin!

• Satış yaratmak üzere tasarlanan e–postalar yani ürün ve hizmetlerinizi tanıtıcı, fiyat politikasının yer aldığı ve satın almaya yönlendiren aksiyon butonlarının yer aldığı e-posta çalışmalarını kapsar.

• Özel günlerde göndereceğiniz satış mantığının dışında kalan ve amacı ilişki kurmak, bağlılığı güçlendirmek olan e-postalar ilerleyen zamanlarda bir satış yaratma olasılığınızı doğurur.

 E–posta yoluyla pazarlamanın avantajları

E-posta abonelerinizi, hedef kitleniz hakkındaki bilgi edinmek, doğru mesajla doğru kişileri hedef almak için kullanabilirsiniz. Mesajın içerik ve zamanlamasını her bir alıcıya göre uyarlayabilir birebir otomatik e–postalar gönderebilirsiniz. E-postaların kişiselleştirilmesi e-postayı alan alıcıların kendilerini özel hissetmelerini ve böylelikle onların daha çabuk ikna olmalarını sağlar.

E–posta pazarlama uygun maliyetli, hızlı ve ölçülebilir bir araçtır. Online satışlarınızı, internet sitesi ziyaretlerinizi e-posta yoluyla arttırabilirsiniz. Müşteri bağlılığı yaratarak insanları mağazalarınıza çekebilir ve müşteri hacminizi genişletebilirsiniz. Burada önemli bir parantez açmak istiyorum. Uzun vadeli etkiler yaratan satış odaklı e-posta pazarlamanın peşindeyseniz dikkate almanız gereken en önemli nokta değer yaratmaya odaklanmaktır.

E-postayı geleneksel pazarlama ve reklam ile kıyasladığınızda e-postanın dijital iletişim için verimlilik, erişim hedefleme ve düşük maliyetli olma gibi özel avantajlar sağladığını görürsünüz. Belki de en güçlü avantajı ölçülebilir olmasıdır. E-postanızın nasıl ilerlediği konusunda pek çok geri bildirim ve detaylı veri elde edebilirsiniz. Geri bildirim anlamında mesajınızı ve sonuçlarınızı sürekli geliştirmenizi sağlar. Bu da tahminlerle değil doğru verilerle hareket etmenizi sağlar.

E-posta içerisinde yer alan diğer iletişim kanallarınız yani sosyal medya hesaplarınıza ve web sitenize ait linkler o ortamlarda yeni erişimler kazanmanızı sağlar. Bu da e-postanın diğer iletişim kanalları ile birlikte uyum içerisinde olduğunu bize gösterir.

Kaleme aldığım bu yazı gelen kutusundaki rekabette size üstünlük sağlayacak ipuçları veriyor. E-posta pazarlamayı sadece pazarlama hedeflerinizi gerçekleştirmek için bir silah olarak kullanmaktan ziyade uzun vadede marka konumlandırmanıza da katkıda bulunacağının mesajını veriyorum.

Gelen kutusundaki rekabette hepinize iyi şanslar ve iyi e–posta göndermeler!