[fusion_builder_container hundred_percent=”no” hundred_percent_height=”no” hundred_percent_height_scroll=”no” hundred_percent_height_center_content=”yes” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” status=”published” publish_date=”” class=”” id=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” gradient_start_color=”” gradient_end_color=”” gradient_start_position=”0″ gradient_end_position=”100″ gradient_type=”linear” radial_direction=”center” linear_angle=”180″ background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ background_blend_mode=”none” video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” video_preview_image=”” filter_hue=”0″ filter_saturation=”100″ filter_brightness=”100″ filter_contrast=”100″ filter_invert=”0″ filter_sepia=”0″ filter_opacity=”100″ filter_blur=”0″ filter_hue_hover=”0″ filter_saturation_hover=”100″ filter_brightness_hover=”100″ filter_contrast_hover=”100″ filter_invert_hover=”0″ filter_sepia_hover=”0″ filter_opacity_hover=”100″ filter_blur_hover=”0″][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” link=”” target=”_self” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” hover_type=”none” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” border_radius=”” box_shadow=”no” dimension_box_shadow=”” box_shadow_blur=”0″ box_shadow_spread=”0″ box_shadow_color=”” box_shadow_style=”” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”” margin_bottom=”” background_type=”single” gradient_start_color=”” gradient_end_color=”” gradient_start_position=”0″ gradient_end_position=”100″ gradient_type=”linear” radial_direction=”center” linear_angle=”180″ background_color=”” background_image=”” background_image_id=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” background_blend_mode=”none” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” filter_type=”regular” filter_hue=”0″ filter_saturation=”100″ filter_brightness=”100″ filter_contrast=”100″ filter_invert=”0″ filter_sepia=”0″ filter_opacity=”100″ filter_blur=”0″ filter_hue_hover=”0″ filter_saturation_hover=”100″ filter_brightness_hover=”100″ filter_contrast_hover=”100″ filter_invert_hover=”0″ filter_sepia_hover=”0″ filter_opacity_hover=”100″ filter_blur_hover=”0″ last=”no”][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]

Eğlence Pazarlaması İle Müşterileri Kendi Tarafınıza Nasıl Çekersiniz?

Dikkat!

Bu yazının her bir kelimesini okurken pazarlamaya dair hissettiğiniz her ne varsa tazelenecek. Bu yazıda geçenleri tek tek irdelerseniz eğlence pazarlamasının tüketicilerin duygularını nasıl harekete geçirdiğini keşfedebilirsiniz.

Eğlence pazarlaması ile markanıza yeni bir soluk katmaya şimdi  hazır mısınız?

Müşterilerin algısını değiştiren eğlence pazarlaması nedir?

Eğlence pazarlaması; pazarlama ilkelerinin, eğlence ürünlerine veya eğlence ile birlikte sunulan diğer ürünlere uygulanması olarak tanımlanıyor. Bu tanımdan iki anlam çıkıyor: Birincisi, eğlencenin kendisinin pazarlanması; ikincisi, herhangi bir ürünün pazarlamasında eğlencenin kullanılması. Markaya ait belirli bir ürün veya hizmetin tanıtılmasına yardımcı olacak şekilde eğlencenin tasarlanması ve kullanılması eğlence pazarlaması olarak nitelendiriliyor. Eğlence pazarlamasının hedef kitlesi ürün veya hizmeti satın alma potansiyeli yüksek olan tüketicilerden oluşuyor. Bu pazarlama aşamasında eğlencenin kullanılmasında temel amaç, tüketicilerin dikkatinin çekilerek markanın algılanmasının sağlanması, farkındalığının sağlanması ve tüketicinin elde ettiği deneyimle hem satın almanın sağlanması hem de markaya yönelik olumlu tutumun yaratılmasıdır.

Pazarlamanın yeni soluğu eğlence pazarlaması neden önemlidir?

Günümüzde her şey marka ile ifade edildiği gibi, her şey iletişimin ve eğlencenin değişik bir şekli olarak da değerlendirilebiliyor. Markalar, kendilerini tüketici ve toplum odaklı olarak belirleyerek, tüketicilerin eğlenebilecekleri bir duruma gelmeye çalışıyorlar. İletişim artık tek taraflı bir şekilde değil çift yönlü bir şekilde ilerliyor. Tüketiciler istedikleri zaman, web siteleri veya sosyal mecralar üzerinden markalar ile temasa geçebiliyor ve sürece dahil olabiliyorlar. Markaların eğlence pazarlaması uygulamalarında birtakım beklentileri söz konusu. Pazarlamacılar marka bilinirliğini oluşturmak, markaya ilişkin benzersiz ve güçlü marka çağrışımları oluşturmak gibi amaçları gerçekleştirebilmek için çeşitli etkinlikler düzenleyerek tüketicilere unutamayacakları eğlence deneyimleri yaşatmayı hedefliyorlar.

Rekabetin gittikçe kızıştığı pazarlama ekosisteminde pazarlamacılar tüketicilere daha hızlı ve etkin bir şekilde ulaşabilmek için yeni pazarlama ve iletişim kanallarının arayışı içerisindeler. Sinema, müzik, sosyal medya etkinlikleri, video oyunları ve advergaming uygulamaları eğlence pazarlamasının bir numaralı kanalları arasında. Markanıza ait facebook sayfanızda oluşturacağınız online oyunlar kullanıcılar tarafından bir kez değil defalarca oynanabilir. Tüketiciler reklamlarınızı bir kez görüp bir daha bakmazken markanıza ait online oyunlar sanal tüketici gruplarınına marka ile iletişime geçtiğini fark ettirmez. Böylelikle tüketiciler sezmeden markanızla eşsiz bir deneyim yaşamalarını sağlayabilirsiniz.

Markanızı başarıya götürecek eğlence pazarlaması alanında neler yapılabilir?

Markalar açısından bakıldığında mevcut ve potansiyel müşterilere ulaşmanın ve onlara marka mesajlarını etkili bir şekilde iletmenin yolu eğlenceden geçmekte. Yeni medya araçlarını kullanırsanız, tüketiciler reklamlardan farklı olarak doğrudan marka ile iletişime geçtiğini fark etmez. Böylelikle tüketiciler sezmeden markanızın görsel kimliğini, sloganını, ürününü ve hizmetini satın alır.

Eğlenceyi, pazarlama stratejinize entegre etmek için kültür, sanat ve spor etkinliklerini kullanabilir, dilerseniz internet ortamında örneğin facebook uygulamaları ile eğlenceyi hedef kitlenizle buluşturabilirsiniz. Tüketiciler markanızı ne kadar çok görür, duyar ve düşünürse markanızı hatırlanma olasılığı o kadar artar. Örneğin advergaming, kurum ve marka ile tüketiciler arasında etkileşimli iletişim ve pazarlama alanına hizmet veren, kurumun pazarlama stratejilerine uygun içerikli mesajlarla marka bilinirliğini artırmayı amaçlayan bir oyun türüdür. Siz de tüketicilerinizle buluşmak, onlara marka mesajlarınızı eğlendirirken aktarmak istiyorsanız dijital iletişim mecralarından yararlanabilirsiniz. Şunu hayal edebiliyor musunuz? Oyun içerisinde markanızın ürün ambalajlarına, sloganlarına ve renklerine yer veriliyor. Şimdi bunların markanızı nereye götürebileceğini bir hayal edin!

Küçük adımlarla başlayın ve eğlence pazarlamasına dair bu yazıyı özümseyin.
Siz de müşterilerinizi eğlence pazarlaması ile kendi tarafınıza çekebilirsiniz. Hem de eğlenerek!
Pazarlamacı olarak amacınız müşterilerinize özlemini çektiği eğlenceyi hayal etmelerine ve sonra yaşamalarına yardımı olmak olsun!
Bol şans!

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]