Dört Dörtlük Sosyal Medya Pazarlama

Dijital pazarlama, geleneksel pazarlama yöntemlerine kıyasla pazarlama faaliyetlerinin performansını daha doğru ölçmek mümkün. Dijital pazarlama çalışmalarının raporlamasınden elde edilen sonuçlar markanızı bir sonraki pazarlama faaliyetine ilişkin daha isabetli ve hızlı kararlar alınmasını kolaylaştırır.

Dijital pazarlama; tv, radyo, dergi gibi geleneksel medya araçlarının aksine, markanızı ve yaptığınız işi desteklemek, tanıtmak amacıyla internet, sosyal ağlar, mobil uygulamalar ve diğer interaktif platformlar aracılığıyla ticari çalışmalarınızı sürdürmenizi sağlıyor.

Dijital pazarlama, temelde 4 adımdan oluşuyor. Bunlar:

  • Elde et
  • Kazan
  • Ölç-Optimize et
  • Sahip Çık-Büyüt

Elde Et:  Müşterilerin ilgisini satışın gerçekleştirileceği ortama çekmek amacıyla yapılan çalışmalardır. Seo, arama motoru reklamı, e-mail pazarlama, sosyal medya pazarlama, viral pazarlama, RSS ve dijital PR bu başlık altında sıralanabilir.

Kazan:  Müşteriler istediğiniz ortama girdikten sonra markanızın satış hedeflerine ulaşmasına yardımcı olarak bir dizi çalışma bu alanda gerçekleştirilir. Burada hedef her zaman satış değildir. Markanıza uzun vadede kazandıracak birçok enformasyona bu alanda ulaşmanız mümkün. Satışın gerçekleşeceği ortama müşteriyi çektiniz, müşteri artık bulunmasını istediğiniz sanal ortamda. Bunu bir derginin online web sitesi olarak düşünebiliriz. Müşteri siteye giriş yaptı, derginin online satışı olduğunu gördü. Sadece görmekte kalmadı. Birkaç bilgi edindi, web sitesi içerisinde bir zaman geçirdi, birtakım linklere tıkladı. Buna benzer örnekler üzerinden elde edilecek veriler markanızın adına başarılı aksiyonlar almanızı sağlayacak.

Ölç-Optimize Et:  Bu aşama da ise az evvel elde etmiş olduğunuz veriler doğrultusunda  neyin yanlış yapılıp neyin doğru yapıldığını anlamak ve rakiplerle firmanın karşılaştırılması açısından önemlidir. Eğer başarı ölçülemiyorsa, başarılı olup olunmadığı bilinemez. Ne güzel ki dijital ortamlarda ölçümlenememe gibi bir şey söz konu değil.

Sahip Çık-Büyüt: Mevcut müşterilerinizi memnun etme ve bunların daimi müşteri olmaları markanıza sadık birer müşteri olmaları için düşünmekten daha fazlasını yaparak, onlara sahip çıkmalısınız. İyi bir müşteri hizmetleri sunma, e-posta pazarlama, sadakat programları, dinamik fiyatlandırma stratejileri uygulama, kişiselleştirme, topluluk oluşturma bu alanda kullanabileceğiniz tekniklerdir.

Dört dörtlük sosyal medya pazarlama için gereken dijital faktörlerin tamamı artık sizin kontrolünüzde.

Bu mümkün mü? Evet. Sizin için mümkün. Kesinlikle!

Bu üç dikkat çekici detayı şimdi bir kenara not edin!

“Etkileşim, değer ve pazarlama.”

Etkileşim: Etkileşim için iletişim şart. Sağlıklı bir iletişim için ise dinlemek. Önce dinleyin, sonrasında iletişime geçin. Bunu da yapabileceğimiz en verimli dijital topraklar kuşkusuz sosyal mecralar.  Sosya medya insanlarla etkileşime geçmek, potansiyel müşteri sayılabilecek insanlara markanız hakkında bilgi vermek,  gelen sorulara cevap vermek kullanıcılarla etkileşim için değerli bir fırsat.  Sadece markanızın ürününü tanıtmak veya satış yapabilmek için  kullanıcılara link yapıştırmak başarılı bir sosyal medya etkileşimi sağlamadığı gibi uzun vadede ciddi problemere markanızı gebe bırakır.

Değer: Ürünlerinizin fiyatlarını ancak bir yere kadar düşürebilirsiniz. Ürününüzü ya da hizmetinizi ancak bir dereceye kadar mükemmelleştirebilirsiniz. Pazarlama bütçenizi ancak bir noktaya kadar gevşetebilirsiniz. Kalbinize gelince, işte o sınırsızdır. Çünkü zihinleri fetheden marka davranış, kalpleri fetheden marka is bağlılık, aşk, tutku oluşturur. Rakipleriniz hızlı çoğalıyor, rakabet hızla kızışıyor. Şimdi bir şeyler yapmalısınız. Müşteriler neyi temsil ettiğinizi fark etmeliler. Markanıza hiç şu soruları sordunuz mu?

Temel değerlerim neler? 
Neyi temsil ediyorum? 
Nasıl algılanmak istiyorum? 
Hangi kişilik özelliklerimi yansıtmak istiyorum? 

Sosyal medya paylaşımlarınızla takipçilerinize katma değer yaratacak aktivitelerde bulunun. Markanızın yaşamsal faaliyetlerine potansiyel müşterilerinizi de dahil edin. Markanızın değer önermesi, markanız tarafından müşterilerinize değer sağlayan fonksiyonel, duygusal ve kişisel faydaların özetlendiği bir ifade olmalı. Bu ifadeler etkili birer değer olarak marka-müşteri ilişkisinin sadakati ve satınalma kararları için itici güç bir olmalı.

Pazarlama: Sosyal mecralar gerçekte bir reklam platformu değil, birer iletişim kanalıdır. Sosyal mecralarda yaşanan trafik ve yoğunluk, markaların başka markaların önüne geçmek amacıyla ürünlerinin reklamlarını yapabildiği birer platforma dönüştü. Markamızın promosyonlarını, kampanyalarını, etkinliklerini hep sosyal medya üzerinden paylaşır olduk. Hatta geleneksel mecralardaki reklam filmlerimizi bile televizyonlardan önce ilk olarak facebook üzerinden paylaştık. Dijital dünyadaki bu değişim ticaretinde kurallarını değiştirdi.  Sosyal medya sayesinde satıcı olan marka ile alıcı olan tüketici internet ortamında kolayca bir araya gelebiliyor. Tüketici kolay bir şekilde aldığı ürünün ödemesi yapabiliyorken marka tüketicisine ürünü hızlıca ve az maliyetle ulaştırabiliyor. Pazarlamanın değişen kuralları markaların yılın sadece belli bir zaman diliminde reklam yapma sonrasında ise sessiz kalmalarına izin vermiyor.

Facebook’ta pazarlama

Facebook’ta kullanılan pazarlama yöntemleri, Facebook reklamları, sayfalar, gruplar ve uygulamalardan oluşuyor. Bunlar Facebook’un kendi bünyesinde sunduğu pazarlama yöntemleri olmasına rağmen, Facebook’un uygulama geliştirmeye izin veren yapısı sayesinde uygulamalar, firmalar açısından farklılık oluşturan önemli bir özellik haline geliyor. Facebook, site içinde marka ve şirketlere hayran sayfaları oluşturma imkânı vermesi, kullanıcıların profil bilgilerine göre sayfasında reklam yayınlaması ve viral kampanyalar için çok uygun bir mecra olması ile reklamcılık sektörünün göz ardı edemeyeceği bir alana dönüştü.

Facebook’un kullanıcılara ait bilgileri Facebook reklamları hizmetiyle reklam verenlerle paylaşması firmalara hedef kitleye etkili reklam yapabilme imkânı sağlıyor. Reklam maliyetinin geleneksel medya araçlarına göre düşük fiyatlarda olması küçük bütçeli işletmelerin de Facebook’ta hedef kitlelerine ulaşabilmesine fırsat veriyor.

Facebook sayfaları, markalara müşterileriyle iletişime geçme, etkileşim kurma imkânı sağlaıyor. Kullanıcı bu sayfaları beğendiği takdirde, markanın takipçi oluyor ve sayfanın yaptığı paylaşımları kendi haber kaynağında sürekli olarak takip edebiliyor.

  • Facebook reklamları, markanız için bir strateji geliştirmenizi sağlayarak işletme ve pazarlama hedeflerinizianlar.
  • Facebook reklamları,  müşterilerinizle bağlantı kurmak, etkileşimde bulunmak ve müşterilerinizi etkilemek için önemli adımların üzerinden geçer.
  •  İşletme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için özelleştirilmiş bir çözüm geliştirir.
  • Kampanyanızın performansını belirlemeniz ve izlemeniz ve yatırım getirisini optimize etmeniz için size yol gösterir.

Twitter’da pazarlama

Kullanıcıların her türlü içeriği aktarabildiği Facebook, Twitter’a göre daha kullanışlı ve katılımlı oluyor. Kullanıcılarının arasında siyasiler, gazeteciler, ünlüler de olan twitter, dijital pazarlama açısından prestij kazandırmanın ötesinde satışa yönelik büyük bir katkı sunamamaktadır. Uzun vadede markanın konumlandırma ve imaj çalışmalarına katkısı bulunan Twitter’ın kısa sürede satışa dönmesi şuan için mümkün görünmüyor. Sponsorlu (promoted) reklâm uygulamaları yoluyla birçok marka Twitter’da tanıtım yapabiliyor. Bu reklamlar  tweet akışında ve “kimler takip edilmeli” listesinde sponsorlu reklâmlar olarak kullanıcılar tarafından görüntülenebiliyor.

Benim gözlemlerime göre Twitter’ın en pozitif tarafı bir CRM görevi üstlenmesi. Markanız ve ürünleriniz hakkında konuşulanları dinleyebiliyor ve oradaki iletişimi yönetebiliyor olmanız mükemmel bir fırsat. Problemlere yönelik üretilen çözümleri iletme konusunda hızlı ve etkili olması Twitter’ı pazarlama açısından güçlü bir noktaya taşıyor. Pazarlama stratejinizi ateşleyecek unsur işte bu noktada kurmuş olduğunuz sağlıklı, samimi, dürüst ve hızlı iletişimdir.

Artık müşterilerin talepleri artıyor. Az şey değil çok şey istiyorlar; fakat size söylemiyorlar. Şikayetlerini bile size bildirmeye nadiren zahmet eden bu insanlar çoğunlukla sizin hakkınızda sosyal mecralarda birçok şey yazıp çiziyor. Bu yazılıp çizilenlerden haberdarsanız ne mutlu size yoksa hala sosyal medyada var değilseniz vay halinize :)